Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Az IMF független kiértékelő hivatala (IEO) arról ír jelentésében, hogy az IMF vezetői az euró-projekt eufóriájában, az önelégült szervezeti kultúra miatt szerencsétlen döntések sorát hozta. Ezzel a jelentéssel lényegében beismerte a Nemzetközi Valutaalap, hogy felelőssé tehető az euróövezeti adósságválság kialakulásáért és Görögország pénzügyi helyzetéért.
Az IMF független kiértékelő hivatala, az Independent Evaluation Office (IEO) legutóbbi vizsgálatában komoly kritikával illette a szervezet vezetését – tudósít a The Telegraph.
A brit lap birtokába jutott vizsgálati jelentés szerint a Nemzetközi Valutaalap menedzsmentje félrevezette saját ügyvezető testületét, szerencsétlen döntések sorát hozta Görögországban, az euró-projekt kritikátlan támogatójává vált, miközben figyelmen kívül hagyta az euróövezeti adósságválság jeleit.
A jelentés kitér arra, hogy a Christine Lagarde által irányított IMF-ben az „önelégültség kultúrája” uralkodik, felszínes és mechanisztikus elemzések születnek, sokszor még az sem világos, hogy valójában ki hozza a döntéseket. Ezzel kapcsolatban azt említi az elemzés, hogy sokszor a döntések a szervezet hivatalos csatornáin kívül születnek, sőt egyes érzékeny témákról még csak írott dokumentum sincsen.
Az eurózónával kapcsolatban arra jutott a vizsgálat, hogy a döntéseket erősen érintette a csoportgondolkodás; már az euró bevezetése előtt is csak a közös valuta előnyeit hangsúlyozták az IMF közleményei. Így történhetett, hogy nem vették figyelembe a tényt, hogy Görögország az euró-csatlakozás pillanatában is már egy évtizede folyamatosan külső finanszírozásra szorult – az IEO vizsgálata értelmében.
A jelentés szerint a görög válság mélyülésénél a Valutaalap hibás előrejelzésekre és statisztikákra támaszkodott és az IMF által erőltetett, a GDP 11 százalékával egyenértékű megszorítás pedig a görög állampolgárokat sújtotta. Ez pedig a vizsgálat szerint nem volt igazságos velük szemben, hiszen ezt a terhet a monetáris unió érdekében kellett viselniük. Ezzel az IMF első ízben ismerte el, hogy valójában a nemzetközi közösség érdekében érdekében kellett elviselnie a görögöknek a megszorításokat.